لزوم حذف قاچاق کالا و خام فروشی برای رونق تولید

قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه حذف قاچاق کالا و خام فروشی برای توسعه تولید لازم است ، گفت : بهبود فضای کسب و کار، برنامه ریزی برای توسعه تولید و بازاریابی جدید و همچنین حرکت به سمت صادرات از عوامل موثر در رونق تولید است.
به گزارش شاتا، مجتبی خسروتاج در برنامه متن وحاشیه شبکه سوم سیما افزود: برای رونق پایدار ، تولید و فروش مقطعی نباید در دستور کار بنگاه باشد بلکه با نگاه دراز مدت تولید خود را افزایش دهد.
وی با بیان اینکه لازمه تولید داشتن سرمایه و نیروی انسانی متخصص و وجود فناوری نوین است ،گفت: در این باره پس از انقلاب اسلامی اقدامات بسیار خوبی انجام شد و به طور نمونه ۱۶۰ میلیارد دلار مبادلات تجاری که سال گذشته داشتیم نشان می دهد اقتصاد کشور با دنیا در تعامل بوده است و موضوع تحریم در آن نقش تعیین کننده ای ندارد.
خسروتاج گفت: البته زمانی که تحریم وضع می شود بر خلاف همه شعارهای مدعیان تجارت جهانی است و مشکلاتی مانند بالا رفتن قیمت تمام شده کالا را موجب می شود از این رو دپیلماسی خارجی ما در جهت لغو تحریم و احقاق حقوق مردم فعال شده است اما در عین حال در داخل باید با تکیه بر ظرفیت ها و تولیدات داخلی، ضمن تامین نیازهای داخلی، بازارهای صادراتی را نیز توسعه دهیم.
وی با بیان اینکه در چند فراز سیاست های اقتصاد مقاومتی بر تولید داخل و صادرات کالا با ارزش افزوده بیشتر، تکیه شده است ، افزود : اقتصادی که با تکیه بر توانمندی های داخلی به سمت بازارهای صادراتی، پیوندهای منطقه ای و بازارهای بین المللی حرکت کند ، می تواند پایداری بیشتری داشته باشد.
خسروتاج گفت : در بخش صادرات نیز در سیاست های اقتصاد مقاومتی بر صادرات با ارزش افزوده بیشتر به جای خام فروشی تکیه شده است و برای صادرات کالای خام حقوقی و عوارض گمرکی وضع شده است و به طور نمونه شورای اقتصاد با تصویب عوارض و حقوقی گمرکی از خام فروشی سالامبور گوسفندی جلوگیری کرد تا با فرآوری در داخل، این محصول با ارزش افزود بیشتر صادر شود.
قائم مقام وزیر صنعت،معدن وتجارت درباره تاثیر کالای قاچاق بر تولید داخل گفت: اگر کیفیت و قیمت کالا، رضایت مصرف کننده را تامین کند می تواند زمینه قاچاق کالا را از بین ببرد.
خسروتاج با بیان اینکه باید تولید داخلی را از نظر قیمت و کیفیت رقابتی کنیم افزود: تبلیغات و فرهنگ سازی هم می تواند در اقبال مردم به مصرف کالای داخلی و کاهش قاچاق موثر باشد.
افزایش قیمت خودرو بدون مجوز شورای رقابت، ممنوع   
سخنگوی وزارت صنعت ، معدن وتجارت گفت: هیچ خودروسازی حق ندارد بدون مجوز شورای رقابت، قیمت خودرو را افزایش دهد .
وی افزود : البته شورای رقابت هزینه واحدهای خودروسازی و همچنین فرمول تعیین قیمت را بررسی می کند و سپس درباره قیمت تصمیم می گیرد .
قائم مقام وزیر صنعت،معدن وتجارت در پاسخ به پرسشی درباره حضور هیات های تجاری خارجی همزمان با مذاکرات هسته ای گفت : این هیات ها بخش زیادی از مذاکرات را انجام می دهند اما منتظر نتیجه نهایی مذاکرات با ۱+۵ می مانند .
خسروتاج افزود : اما در این میان شرکت های داخلی نیز می توانند شرکای خود را با حضور این شرکت ها در تهران پیدا کنند تا زمینه برای همکاری فراهم شود .
وی با بیان اینکه سال گذشته با وجود ادامه تحریم ها ۱۶۰ میلیارد دلار تجارت جهانی با کشورها داشتیم افزود : این درحالی بود که آنان تحریم ها و کنترل های شدید خود را ادامه دادند اما حجم تجارت خارجی نشان داد که ظرفیت های اقتصادی ایران بسیار بالاست .
معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره کیفیت خودرو نیز گفت : نظر شخصی من این است که اگر شرایط رقابتی در این صنعت ایجاد می شد و تعرفه ها ۷۰ تا ۱۰۰ درصد باقی نمی ماند وضعیت خودرو بهتر بود .
وی افزود : صنعت خودرو در کشور ۱۲۰۰ قطعه ساز دارد که امیدواریم در آینده بر اساس برنامه ریزی کیفیت خودروها در شان مردم و مشتریان باشد .
خسروتاج در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا سیگار مارلبرو ماهیت صهیونیستی دارد افزود : وزارت خارجه پس از بررسی این موضوع اعلام کرد که دلایل مستند و متقنی برای اینکه این شرکت وابستگی و مالکیت صهیونیستی دارد بدست نیامده است .
وی افزود: سیگار مارلبرو، نه در داخل تولید و نه به صورت رسمی وارد می شود .
خسروتاج درباره قاچاق کالا و وظیفه دستگاهها نیز گفت: وظیفه اصلی برخورد با این پدیده به عهده نهادهای اطلاعاتی و امنیتی است نه وزارت صنعت.
معاون وزیر صنعت ،معدن وتجارت در خصوص نگاه دولت به یارانه نان گفت: بسیاری از کارشناسان معتقد بودند باید یارانه نان یکجا حذف شود اما دولت نگاه تدریجی داشت و بر همین اجازه داد تا حداکثر ۲۰ درصد نانوایی ها آزاد پز و بقیه به قیمت دولتی باشد .
وی تصریح کرد : هم اکنون هر کیلوگرم ۱۱۵۵ تومان از کشاورز خریداری و ۶۶۵ تومان نیز به کارخانه آرد داده می شود .
خسرو تاج گفت : نظام یارانه ای و چند نرخی فساد آور است و قاچاق را نیز افزایش می دهد واگر رفته رفته این یارانه در اختیار تولید شود هم این معضلات را کاهش می دهد و از سوی دیگر به تولید و اشتغال کمک می کند .
در برخی از اقلام تولید داخلی با کاهش کیفیت مواجه بوده ایم   
قائم مقام وزیرصنعت ، معدن وتجارت گفت: در وزارتخانه همه از خودروهای داخلی استفاده می کنند و گواهی می دهند که ماشین شخصی وزیر صنعت ،معدن وتجارت پراید است .
وی درخصوص تعدد عنوان های شغلی اش در وزارتخانه افزود: کار اصلی من به عنوان معاونت وزیر در امور بازرگانی است و قائم مقامی را به خاطر سابقه ام در وزارتخانه به من سپرده اند و درخصوص سخنگویی هم تازه شروع کرده ام .
وی اضافه کرد: در وزارتخانه صنعت ، معدن وتجارت از میان جوانان هم مدیرانی بین سنین ۳۰ تا ۴۰ سال چه خانم و چه آقا داریم .
خسروتاج درباره رضایتمندی بخش تولید از وی گفت: اگر حقایق تولید واضح بود بخش تولید این رضایتمندی را داشت که با اطلاع رسانی به جامعه امیدواریم به این رضایت برسیم .
قائم مقام وزیر صنعت، معدن وتجارت خاطر نشان کرد: از سال گذشته از دوران رکود عبور کرده و به دوران رونق رسیده ایم که این برای تولید کشور خوب است .
وی تاکید کرد: بسیاری از مقدمات و زیر ساخت ها که جنبه قانونی هم دارد می تواند بسیاری از مشکلات موجود را مرتفع کند و تولید را در شاخصه رشد قرار دهد .
سخنگوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به نحوه تخصیص یارانه به بخش تولید در سال گذشته و سال جاری گفت : در ابتدای سال گذشته قرار بود ۵ هزار میلیارد تومان به بخش تولید اختصاص یابد که با ارزیابی مسائل یارانه ها و کمبود بودجه این میزان به ۱۲۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت و نهایتاً به خاطر کمبود منابع این منبع به صفر رسید و یارانه ای به بخش تولید تعلق نگرفت .
وی افزود: همه حرکت و پویایی صنعت بستگی به کمک مالی ندارد و فعالیت های اجرایی واحدهای صنعتی منجر به بکارگیری نقدینگی صنایع می شود که خود جهشی بزرگ در تولید تلقی می شود .
خسروتاج تصریح کرد : در سال گذشته ۱۰۶ هزار میلیارد تومان از شبکه بانکی به بخش تولید در قالب تسهیلات کمک شده و امسال هم این کمک پیش بینی شده است .
معاون وزیر صنعت ،معدن وتجارت گفت: تسهیلات بانکی برای شبکه تولید می تواند افزایش سرمایه در گردش را به همراه داشته باشد .
وی خاطر نشان کرد: اگر این منابع محقق نشد برنامه ریزی هایی انجام شده است که به سمت منابع دیگر برویم تا افقی مرتفع را پیش روی تولید مجسم کنیم .
خسرو تاج با انتقاد از یارانه تولید گفت : من خودم با یارانه غیر نقدی موافق هستم و به صورت اختصاصی باید به بانک ها یارانه تعلق گیرد تا بانکها تسهیلات ارزان قیمت را در اختیار بخش تولید قرار دهند .
قائم مقام وزیر صنعت،معدن وتجارت درخصوص اختصاص منابع ارزی آزاد شده بعد از توافقات ژنو گفت: از این سبد ارزی برای تامین منابع اساسی در راستای واردات مواد اولیه و کالاهای وابسته ای استفاده شده است .
وی در ادامه با اشاره به استفاده دستگاه های دولتی از کالاهای داخلی گفت: در همه دستگاههای دولتی این قانون وجود دارد و کمک به بخش تولید داخلی می کند .
خسروتاج با بیان مسائل رونق تولید گفت:یکی از روش های رونق تولید باید تحریک تقاضا باشد به نحوی که تورم را به همراه نداشته باشد و ظرفیت های خالی را پرکند که این سیاست درحال حاضر عملی شده است .
وی با اشاره به کاهش کیفیت در برخی از اقلام تولید داخلی افزود: در برخی از بخش ها ما نتوانستیم کیفیت خوبی را ارائه دهیم چرا که شرایط رقابتی را ایجاد نکرده ایم .

معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت گفت : با ایجاد بخش رقابتی در صنایع می توان کیفیت را به تولیدات داخلی باز گرداندپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.