ربیعی:اشتغال بزرگ با بنگاه کوچک راهبرد ماست

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه راهبرد ما اشتغال بزرگ با بنگاه کوچک است، از ظرفیت ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در حوزه کفش و لباس خبر داد و گفت: ۴۰درصد بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاه هستند.

به گزارش اصناف ایران علی ربیعی، در حاشیه مراسم چهارمین همایش ملی و سومین همایش بین المللی مهارت آموزی و اشتغال در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه حدود ۴۰ درصد بیکاران فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند گفت: این میزان در آینده افزایش خواهد یافت. سال گذشته توانستیم از ریزش بیش از ۲۴۰ هزار نیروی کار جلوگیری کنیم و در سالهای نه چندان دور نیازمند ایجاد سالانه ۸۰۰ هزار تا ۹۰۰ هزار شغل هستیم تا بیکاری یک رقمی قابل تحملی را تجربه کنیم.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به آمار ۲۲ میلیون نیروی کار در کشور اظهار کرد: از این تعداد ۱۵ میلیون نفر دارای دفترچه بیمه هستند و حدود ۷ میلیون نفر از نیروهای کار در بخشهای غیر رسمی هستند.

ربیعی با بیان اینکه میانجی میان عرضه و تقاضا را در دستور کار داریم افزود:از سال ۹۲ شورای عالی اشتغال این موضوع را مد نظر قرار داد تا با مطالعات منظم بتواند عرضه و تقاضا را متناسب با هم کند.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ۵.۶ درصد رکود داشتیم گفت: اشتغال بزرگ با بنگاه های کوچک را مد نظر داریم. به کارفرمایان اعلام می کنیم که نیاز سنجی خود را اعلام کنند. فراخوان آموزش فارغ التحصیلان را مد نظر داریم.

وی تأکید کرد: امسال آموزش کارآفرینان را مد نظر داریم. استراتژی امسال ما بردن آموزشهای فنی و حرفه ای به روستاها و محله هاست و قصد داریم نوعی مشاغل اجتماعی را با زندگی اقتصادی برای افراد به وجود آوریم. افزایش بهره وری نیروی کار مورد تأکید ما است و مهارت افزایی بالا به افزایش بهره وری کمک خواهد کرد.

ربیعی با تاکید بر گفتمان اشتغال بزرگ در بنگاه های کوچک که راهبرد مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محسوب می شود؛ خواستار همکاری همه دستگاه ها برای توسعه اشتغال در بنگاه های خرد و متوسط در کشور شد.

ربیعی یادآورشد: بسیاری از مشاغل در حوزه روستایی در حال نابودی است و انگیزه ها کاهش یافته؛ در حالی که می توانیم با آموزش های مهارتی در زمینه صنایع دستی این دانش را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: امسال مجلس شورای اسلامی نیز توجه ویژه ای به آموزش های مهارتی کرده و منابعی را برای این منظور مد نظر قرار داده است.

ربیعی با اشاره به آموزش های جوار دانشگاهی گفت: این آموزش ها به منظور تقویت مهار دانشگاهیان برای جلوگیری از تورم بیکاری فارغ التحصیلان است.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اتصال عمومی و افقی برای کارآفرینان گفت: در برنامه داریم تا از کارآفرینانی که بالفعل کارآفرینی ندارند اما بالقوه کارآفرینی دارند حمایت کنیم.

ربیعی با اشاره به اینکه متأسفانه با تقاضا تأخیری در دانشگاه ها روبرو هستیم افزود: برای ایجاد اشتغال به سرمایه گذاری متکی نشدیم و توجه به سرمایه های خرد را در دستور کار قرار دادیم. توانمندسازی کارآفرینان افزایش رفاه اجتماعی است.

وی با بیان اینکه توانستیم بیش از ۲۵۰ نفر از کارآفرینان را با حمایت صندوق کارآفرینی امید حمایت کنیم اظهار کرد:در حوزه کفش و لباس با تغییر نگرش می توانیم بیش از ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم. از دیگر اقدامات به منظور حمایت از کارآفرینان حمایت از کارفرمایانی است که کمتر از ۵ نفر نیروی انسانی دارند. در زمینه حمایت های بیمه ای توجه ویژه داریم.


2 دیدگاه برای “ربیعی:اشتغال بزرگ با بنگاه کوچک راهبرد ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.