دانشگاه اصناف راه اندازی می شود

علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران و تهران: در راه وصل کردن مجموعه اصناف به نظام دانشگاهی گام های بسیار بلندی برداشته شده است.امروز خیلی از اتحادیه ها بصورت مستقل دانشگاه دارند وما با همکاری دانشگاه ها در پی ایجاد یک دانشگاه اصناف هستیم.
علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران و تهران با حضور در خبرگزاری بسیج پرس که در ماه مبارک رمضان انجام شد با اشاره به نقش اصناف در پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز گفت: تاریخ ثبت شده ایران تاریخ ۲۰۰ ساله ای است که بیشتر می شود به آن تکیه کرد و من به ۵ جنگی که در ۲۰۰ سال گذشته به ایران تحمیل شد زیاد نمی پردازم اما دو انقلاب را بیشتر مد نظر دارم، یکی انقلاب مشروطه و دیگری انقلاب اسلامی که نقش بی بدیلی را مجموعه اصناف ایران درهردو انقلاب ایفا کرد.
الفت مجموعه اصناف و روحانیت دلیل استحکام انقلاب اسلامی
وی با بیان اینکه الفت دو مجموعه عظیم روحانیت و اصناف دلیل محکمی برای استحکام و به هم پیوستگی این دو انقلاب است افزود: چه در انقلاب مشروطه و چه در انقلاب اسلامی که راهبرد اصلی دست روحانیت بود اما در کنار روحانیت مجموعه اصناف نقش اساسی و مهمی را در به نتیجه رسیدن هر دو انقلاب ایفا کرد.
رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه نقش اصناف در جنبش مشروطه پررنگ تر است اظهار داشت: کارهای اصناف در انقلاب اسلامی از زمان حرکت حضرت امام (ره) در سال ۱۳۴۳ شروع و تا دفاع مقدس ادامه پیدا کرد و امروز هم یکی از بازوان اصلی نظام جمهوری اسلامی مجموعه اصناف است. اصناف در مقوله فرمانبری همواره در کنار حضرت امام (ره) حرکت می کرد تا جایی که در چند جبهه می جنگید و به عنوان یک سازمان مستقل در صحنه حضور داشت و بعد از شروع حرکت حضرت امام(ره) سازمان سیاسی و نظامی اش را نیز تشکیل داد.
وی با بیان اینکه ترور منصور کار بازاریان ریشه دار و استخوان دار مجموعه اصناف بود ادامه داد: مجموعه اصناف شکل سیاسی اش را بیشتر در قالب فدائیان اسلام و گروه های مرتبط دنبال کرد و به جایی رسید که به عنوان یک یاور و مددکار در کنار حضرت امام (ره) و یاران ایشان نقش فوق العاده ای را ایفا کرد. می توان گفت اوج کار اصناف را در سال ۴۳ به بعد شاهد بودیم و در زمانی که حضرت امام (ره) حرکت توفنده شان را به خصوص از نجف شروع کردند، این مجموعه بدون استثناء در کنار امام (ره) بود، یعنی از نجف تا تهران و از تهران تا تمام بلاد اسلامی ما حضور داشتند و نقش مهم و اساسی خود را ایفا کردند.
نقش اصناف در سازماندهی اعتصابات قبل از انقلاب/ هدف اصلی دشمن جدایی بین اصناف و روحانیت است
فاضلی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از نشر افکارحضرت امام (ره) برعهده اصناف بود افزود: سازماندهی اعتصابات قبل از انقلاب بر عهده اصناف بود و بعد از انقلاب هم در ستاد استقبال از حضرت امام(ره) و استقرار ایشان نقش فوق العاده ای را به عنوان یک نیروی کارساز در کنار روحانیت ایفا کرد.
رئیس اتاق اصناف ایران و تهران با بیان اینکه تمام هدفی را که دشمن در زمان انقلاب دنبال می کرد و امروز هم هنوز به دنبال رسیدن به آن است جدایی بین روحانیت و اصناف بود اظهار داشت: اصناف امکان نداشت مکانی را برای خودش دست و پا کند که دین در آنجا دست مایه اش نباشد، یعنی اگر بازاری شکل گرفت حتماً مسجد و روحانیت نیز در کنار آن بود و با توجه به تاثیر زیاد روحانیت در بین مردم تلاش دشمن بر این بود که روحانیت را از بازار و در نتیجه از مردم جدا کند که به فضل الهی هیچ توفیقی نصیبشان نشده و نخواهد شد.
وی در خصوص اعتصابات زمان انقلاب گفت: در سازماندهی اعتصابات انقلاب، بازارهزینه های فوق العاده ای کرد که اعتصابات شرکت ملی نفت از مهمترین اعتصابات محسوب می شد و تامین منابع مالی اش بر عهده بازار بود و اصناف از تمام ابزارش استفاده می کرد تا مردم کف بازار و سردر مغازه ها را به آتش بکشند و همواره حرکت اصناف یک حرکت هجومی برای رسیدن به اهداف انقلاب بود و در درگیری های فیضیه اولین گروه هایی که وارد فیضیه شدند همین بازاریان قم بودند و در جریان اتفاقات تبریز نیز بازار و اصناف تبریز بودند که رهبری کار را بر عهده داشتند.
وجود ۱۰ هزار شهید اصناف در دوران جنگ تحمیلی/ اصناف در کنار سپاه پاسداران کارهای بزرگی انجام داد
فاضلی با بیان اینکه نقش اصناف در دفاع مقدس نقش بی بدیلی بود گفت: مجموعه اصناف در دوران دفاع مقدس در سه جبهه حضور داشتند. در تامین قطعات دستگاه های نظامی بنگاه های کوچک صنفی وجود داشتند و در تدارکات جبهه و جنگ هم حضور داشته ومجموعه اصناف در دفاع مقدس نقش مستقیم درگیرانه را نیز بر عهده داشت و گواه این جانفشانی ها حدود ۱۰ هزار شهید اصناف در این مجموعه است.
وی در ادامه تصریح کرد: مجموعه اصناف یک انس و الفتی هم بعد از انقلاب با سپاه پیدا کرد و سپاه را به عنوان یک نیروی مردمی و یک نهاد انقلابی که به فرموده حضرت امام (ره) اگر سپاه نبود کشورهم نبود در کنار خود میدید و در آن زمان مجموعه اصناف در کنار سپاه دست به کارهای بزرگی میزد.
فاضلی افزود: دراوایل انقلاب و دوران دفاع مقدس تحت ضمامت رهبر بزرگوارمان ستاد پشتیبانی جنگ صنوف تولیدی و خدمات فنی کشور را سازماندهی کردیم که این ستاد مستقیماً با رهبر معظم انقلاب در ارتباط بود وحضرت آقا هم حمایت خاصی به این مجموعه داشتند. کاراین مجموعه تامین قطعات ادوات جنگی و بازسازی ماشین آلات بود یعنی در بدترین شرایط این مجموعه در خطوط مقدم حضور پیدا می کرد.
وی ادامه داد: مجموعه اصناف شهیدان زیادی هم در این راه تقدیم انقلاب کرد. اصناف در این راه هم جهاد به اموال می کرد و هم جهاد به انفاس یعنی در هر دو جبهه مجموعه اصناف حضور بسیار خوبی داشت.
حضور۳۸۰ خوشه اقتصادی و ۶۵۰ هزار بنگاه تولیدی در اصناف کشور
رئیس اتاق اصناف ایران در ادامه گفت: ما حدوداً در ایران ۳۸۰ خوشه اقتصادی داریم که از این ۳۸۰ خوشه اقتصادی حدود ۷۰ درصد آن به بنگاه های کوچک و متوسط که تحت زعامت اصناف هستند فعالیت می کنند. حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد فقط در مجموعه نظام توزیع کشور حضور دارند که بیش از ۹۰ درصد از بازرگانی داخلی را این مجموعه به خودش اختصاص داده است یعنی دقیقاً نظام توزیع کشور در دست اصناف کشوراست. حدود ۶۵۰ هزار بنگاه تولیدی کوچک و متوسط در مجموعه اصناف کشور فعالیت دارند و در رسته های گوناگون کار می کنند که فعالیت آن ها هم در رسته های صنعتی وهم در قالب صنف است.
۹۰۰ هزار نفر در بخش خدمات فنی فعالیت می کنند/ فعالیت اصناف در چهار حوزه سیاسی،اقتصادی،فرهنگی وامنیتی
فاضلی بیان داشت: ۹۰۰ هزار واحد صنفی در قالب بخش خدمات و خدمات فنی که بیشتر کار تربیت نیروی انسانی را به عهده دارند را امروز در قالب اصناف می بینیم. مجموعاً حدود سه میلیون بنگاه صنفی که در کشور فعال هستند چیزی در حدود ۷ میلیون شغل ایجاد کرده اند. بنده شخصاً بر این باورم که این بخش به عنوان پیشانی بخش خصوصی مطرح است هم از کثرت جمعیتش که حدود ۲۴ میلیون خانوار ایرانی چه مستقیم وچه غیرمستقیم به این مجموعه مرتبط است.
رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه مجموعه اصناف در چهار حوزه ی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی وامنیتی فعال است افزود: درحوزه امنیتی کاراصناف کمتر از نیروی انتظامی و نظامی نیست. شما وقتی ساعت ۱۱ شب وارد یک خیابان می شوید با مشاهده اینکه یک واحد صنفی چراغش روشن است امنیت شما دو چندان می شود یعنی احساس امنیت می کنید پس این ها با امنیت کشورعجین هستند.
مجموعه اصناف سیاست زده نیست/ گوش به فرمان رهبری هستیم
وی تصریح کرد: در حوزه سیاسی نقش اصناف یک نقش فوق العاده است. اصناف در سطح کشور یک ساختاری دارد که هیچ گاه گرفتار سیاست زدگی و سیاست بازی نشده است و به یک دهان بیشتر گوش نکرد آن هم رهبری بوده و بس و این باید تقویت شود. حوزه اصناف بدون آلودگی سیاسی باید باشد و تنها جایی که باید حرف گوش کند رهبری است و اینگونه هم هست و در تمام خیزش ها چه در زمان حضرت امام (ره) و چه در زمان حاضر که در محضر رهبر معظم انقلاب هستیم همیشه با ولایت بوده وهست.
اصناف یکی از بازوان اصلی روحانیت در اجرای دین خداست
فاضلی افزود: در حوزه فرهنگ اصناف یکی از بازوان اصلی روحانیت برای اجرای دین خدا است. دراین حوزه کار ایتام را اصناف در روحانیت شکل داده و صندوق های قرض الحسنه را برای رفاه حال ایتام در کنار روحانیت تشکیل داد و سازماندهی هیئات مذهبی را همین مجموعه به دست داشته است و شرکت در تمامی امور مساجد و هیئت امنای مساجد را این مجموعه درکنار روحانیت بر عهده داشته است. امروز کمتر مسجدی پیدا می کنید که کاسب محله اش امورش را نگرداند.
وی در همین خصوص ادامه داد: بعد از انقلاب خیرین مدرسه ساز از مجموعه بازار و اصناف بیرون آمدند و خیرین مسجد ساز دو چندان می شود. خیرین مدرسه ساز، خیرین حوزه ساز، خیرین بهزیستی، تمام این ها بعد از انقلاب شکل گرفته و امروز این فرآیند ساختاری بسیار قوی دارد.
رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه دوران امروز با زمان انقلاب قابل مقایسه نیست گفت: اصناف همه شاکله خودش را حفظ کرده و در خیلی از قسمت ها هم تقویت شده و در پی تقویت آن هم است ولی همانطور که عرض کردم در این ۳۶ سال گذشته همه توان دشمن این بوده که میان اصناف و روحانیت فاصله ایجاد کند اما هیچ توفیقی نصیبش نشده است.
وی با اشاره به اینکه برخی تصمیم گیری های اشتباه باعث عقب افتادن اصناف شد افزود: درهشت سال گذشته تمام بحث رهبری در به کارگیری نیروهای اقتصادی در مدیریت کشور است. متاسفانه دولت ها کمتر به این امر توجه می کنند و چوبش را هم خورده اند.
بزرگترین گام اصناف بعداز انقلاب در عرصه دفاع مقدس برداشته شد
وی ادامه داد: خوشبختانه بعد از انقلاب درتمام عرصه ها توفیقات زیادی به دست آوردیم اما بزرگترین گام را درعرصه دفاع مقدس برداشتیم. نگاه اجمالی به تاریخ ایران نشان می دهد در دو جنگی که با روس ها داشتیم قفقاز را از دست دادیم، در جنگی که با انگلیسی ها داشتیم هرات را از دست دادیم، در جنگی که با عثمانی ها داشتیم بخش اعظمی از کردستان را از دست دادیم اما در بدترین شرایط هشت سال جنگ به ما تحمیل شد و بدون اینکه یک پشتوانه جز خدای متعال داشته باشیم در دنیا توانستیم پوزه دشمن را به خاک بکوبیم.
فاضلی با بیان اینکه اصناف در بخش فرهنگی کارهای بزرگی انجام داده اند گفت: متاسفانه به دلیل مردم محور نشدن اقتصاد در زمینه اقتصادی توفیق زیادی ایجاد نشده است. هدف مجموعه اصناف در این بخش این است که ما مردم یعنی همان تشکل های اقتصادی را در ساختار اقتصادی شریک کنیم، در این صورت یقین بدانید در چرخه اقتصادی هم توفیق ایجاد می شود.
ایستادگی ایران در برابر تحریم ها به دلیل وجود نیروی انسانی کارآمد و رهبری انقلاب است
وی با بیان اینکه در بحث اقتصاد مقاومتی فقط شعار دادیم و عمل چندانی نداشتیم عنوان کرد: دردهه اول انقلاب مجموعه نظام تولید در کشور رتبه ۴۲ از صد را داشت و نظام توزیع کشور رتبه ۵۸ را در اختیار داشت ولی امروز تولید رتبه ۲۳ را دارد واین افول برای نظام ما فوق العاده خطرناک است.
فاضلی درهمین خصوص ادامه داد: باید به سمت تقویت نظام تولید حرکت کنیم و تقویت آن ابزارمی خواهد وم تاسفانه این ابزار فراهم نشد. با توجه به تحریم هایی که از روز اول انقلاب علیه ایران تدوین شد و یکی از عوامل تاثیرگذار دراین عرصه بود وهر کشوردیگری در دنیا در مقابل این تحریم ها سقوط می کرد ولی جمهوری اسلامی ایران با توجه به وجود نیروی انسانی کارآمد وعلم محور در مقابل تمام تحریم ها ایستادگی کرد.
وی با بیان اینکه نظام دلالی واسطه گری غیرمفید و غیرمولد و غیرکارا در اقتصاد ایران رشد عجیبی پیدا کرده است گفت: هرچقدر که ما در بخش تولید داخلی ضعیف شدیم رشدمان متاسفانه در بخش دلالی غیرمولد بالا رفت.
بردن ایران به سمت بازار مصرف یکی از اهداف اصلی دشمن است
فاضلی با تاکید براینکه اگر توفیقی حاصل شده به واسطه تبعیت از فرماندهی است عنوان کرد: تلاش های زیادی برای از بین بردن این وحدت کلمه بوسیله دشمنان و برخی از نیروهای داخلی انجام شد و یکی از راههای شکستن وحدت بردن ایران به سمت بازار مصرف است و دولت تدبیر و امید تلاش های زیادی را برای حفظ این وحدت انجام داده است.
وجود ۳۹۰ اتاق اصناف در کشور/ داشتن ۸ هزار و ۸۰۰ ساختار صنفی
رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه ۳۹۰ اتاق اصناف در کشور داریم گفت: یکی از مدنی ترین نهادهای کشورمجموعه اصناف است و افتخار ایران به داشتن ۸ هزار و ۸۰۰ ساختار صنفی است که در کشورمشغول به کار هستند. امروزکمتر کشوری پیدا می شود که دارای چنین نهادهای مدنی باشد. در این نهادها هر چهارسال یک بارانتخابات انجام می شود و تمام مدیران آن بر اساس آراء مردم انتخاب می شوند.
وی در همین خصوص ادامه داد: نزدیک ۵۰ هزار مدیر در مجموعه اصناف با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند و اگر ما از این ظرفیت استفاده کنیم خدا را ناظر می گیرم دشمن جرأت نگاه چپ کردن را ندارد. متاسفانه در ساختار مدیریتی داخلی به خصوص در چرخه های اقتصادی از این مدیریت درست استفاده نکردیم.
دانشگاه اصناف به زودی راه اندازی می شود/ کالاهایی را وارد می کنیم که در فرهنگ ما جایی ندارد
فاضلی با اشاره به اینکه یکی از کارهایی که ما در دستور کار خودمان قراردادیم علمی کردن مجموعه اصناف است اظهار داشت: در راه وصل کردن مجموعه اصناف به نظام دانشگاهی گام های بسیار بلندی برداشته شده است.امروز خیلی از اتحادیه ها بصورت مستقل دانشگاه دارند وما با همکاری دانشگاه ها در پی ایجاد یک دانشگاه اصناف هستیم.
وی با انتقاد از کالاهای بی کیفیت وارداتی افزود: در سال های اخیر اکثر کالاهای وارداتی ما اجناس دست سوم چینی بوده پس ما به بازار مصرفمان هم نگاه درستی نداشته ایم. اگر بخواهیم بحث ارتقاء در تولید داخلی را دنبال کنیم باید در ساختارماشین و ابزار تسهیلات ویژه ای به بنگاه ها بدهیم. از طرفی نقدینگی بنگاه ها کم است و تامین مواد اولیه برایشان سخت است و نوسازی و بهسازی نیز مشکل است. یقینا در نظام واردات هم باید بازنگری کنیم؛ متاسفانه کالاهایی را وارد می کنیم که اصلا در فرهنگ ما جایی ندارند.
برندسازی یکی از راه های ورود به عرصه اقتصاد بین المللی/ همکاری اصناف با بسیج در بخش فرهنگی است
رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به تعامل مجموعه اصناف با بسیج عنوان کرد: امسال موفق شدیم با بسیج در مورد طرحی برای گسترش فکر در مکاسب تعامل کنیم.
وی با اشاره به تولید داخلی افزود: بالاخره تخصص تعهد می خواهد و تخصص منهای تعهد کارایی لازم را ندارد و با مسائل فرهنگی و دینی ما توازن ندارد. به همین دلیل ما با نهادهای درگیر در این حوزه که بسیج هم یکی از آنها است تعامل می کنیم. درواقع رشد و ارتقاء تولید داخل ابزار می خواهد و مصرف کننده هم حق دارد که در انتخاب بهترین را انتخاب کند اما کالاهای تولید داخلی مان در بعضی از حوزه ها از کیفیت مطلوبی برخوردارهستند.
فاضلی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از ایرادهای عمده ما در نظام تولید این است که برند سازی نکردیم گفت: در کنار کار فرهنگی باید به سمت برندسازی نیز برویم و بوسیله این کار وارد عرصه اقتصاد بین المللی شویم تا از این طریق اقتصاد ما رونق بگیرد.
رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به رابطه خوبی که بین مجموعه اصناف و بسیج وسپاه برقرار است عنوان کرد: مجموعه اصناف انس و الفت بسیار خوبی با سپاه وبسیج دارد یعنی در این بیش از سه دهه شما کمتر مجموعه مدیریتی اصناف را می بینید که با مجموعه سپاه چه در زمان جنگ و چه بعد از جنگ کار نکرده باشند. عمده تعامل ما با بسیج در حوزه فرهنگی است.
وی ادامه داد: حضور بسیج در مجموعه اصناف کشور، موجب ارتقاء وضعیت فرهنگی است به همین جهت تفاهم نامه ای در حوزه کسب و کار نوشته شده است.
ساخت زائرسرا در کربلای معلی با همکاری اصناف و سازمان بسیج مستضعفین
فاضلی با اشاره به بحث گلریزان و کمک به اقشار آسیب پذیر که به کمک بسیج انجام می شود گفت: یکی دیگر از کارهایی که بسیج در مجموعه اصناف انجام می دهد ساخت اماکن متبرکه در سطح کشور وخارج از کشور است که برای مثال یکی از کارهایی که ما در دستور کار داریم ساخت یک مجموعه عظیم زائرسرا در کربلای معلی است.
وی در پایان با اشاره به اینکه مجموعه تمام کارهای فرهنگی و گسترش فرهنگ عمومی در اصناف توسط بسیج انجام می شود اظهار داشت: احیای امور ایثارگران در مجموعه اصناف کشور یکی دیگراز کارهای ارزنده این مجموعه است که امیدواریم اولین گردهمایی بزرگ این مجموعه درسالروز دفاع مقدس انجام شود


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.